Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Verteks Mesafesi Nedir

verteks mesafesi nedir

Ametrop'a göz hekimi tarafından yüksek diyoptri içeren bir reçete yazıldığında verteks mesafesi ölçülerek reçeteye yazılmalıdır. Ancak çerçeve seçildikten sonra bu mesafe tekrar optisyen ya da gözlükçü tarafından da ölçülmelidir. Etkili diyoptrik güç lensin gözden uzaklığına bağlı olarak değişir.

Afaki kusurlarının düzeltilmesinde verteks mesafesi önemlidir. +,- 6.00 diyoptri üzerindeki göz kusurlarında lensin yerinde yapılan ufak bir değişiklik dahi lensin gücünü etkiler. Bu nedenle gözlük reçetesi sadece gözlüğün diyoptrilerini değil verteks uzaklığını da içermelidir. Optisyen, seçilen cam ve çerçevede verteks uzaklığına göre gereken değişikliği tekrar hesaplamalıdır.

VERTEKS MESAFESİNİN ETKİLİ GÜÇ İLE İLİŞKİSİ

Refraksiyon kusuru olmayan göze emetrop göz denir. Eğer gözlük kullanıcısı emetrop değilse yani hipermetropi, miyopi, astigmatizma varsa; bu refraksiyon kusurları, uygun lenslerin belirli bir pozisyonda ve mesafede gözün önüne yerleştirilmesi ile paralel ışığın retina üzerinde odaklaşması sağlanarak düzeltilir.

Lensin arka tepe noktası ile korneanın tepe noktası arasındaki mesafe verteks mesafesi olarak bilinir. (Bu mesafe normalde 14mm'dir) Uygulamada bu mesafe nadiren ölçülür. +,- 6.00 diyoptriden küçük lenslerde normalde birkaç mm farklılık, görüntü netliğinde önemli değişiklik yaratmaz. Ancak yüksek diyoptrili reçeteler söz konusu olduğunda, verteks mesafesi son derece önemli olup, lensin etkili gücünü saptamak için ölçülmelidir. Ametrop'a göz hekimi tarafından yüksek diyoptrili lens içeren bir reçete yazıldığında verteks mesafesi ölçülerek reçeteye yazılmalıdır. Ancak çerçeve seçildikten sonra bu mesafe tekrar optisyen tarafından ölçülmelidir. "etkili güç" lensin gözden uzaklığına bağlı olarak değişir.

Vertes mesafesi kontakt lens kullanımında, gözlük lens diyoptrilerinin kontakt lens diyoptrisine göre hesaplanmasının önemi büyüktür. Eğer lens, kırılma mesafesinden farklı bir mesafede takılmışsa, kırılma esnasında orijinal reçetedeki lens ile aynı etkiyi verebilmesi için lensin gücü değiştirilmelidir.

SFERİK(SPH) LENSLER İÇİN VERTEKS MESAFESİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİN HESAPLANMASI

Sferik lens içeren bir reçete yeni verteks mesafesinde tespit edildiğinde önce lensin focus (odak) mesafesinin belirlenmesine ihtiyaç vardır. Diyoptri, odak mesafesinin metre cinsinden tersine eşittir. Focus mesafesi (odak uzaklığı) küçük "f" harfi ile gösterilir. Fokus mesafesi lensin arka tepe noktasından fokus (odak) noktasına olan mesafeyi ifade eder.

f = 1 / d

Bunu daha iyi izah edebilmemiz için, ışığın soldan sağa doğru yayıldığını varsayalım. Işık sonsuzdan gelerek bir konveks (+) lense girdiğinde, fokus noktası (odak noktası-focal point) lensin sağında olacaktır.

Lensin göze doğru kaydığını (yaklaştığını) düşünelim. Bunun anlamı; lensler bu pozisyonda dahi olsa reçete ile aynı etkide tutulması gerektiğidir. Yani odak noktası hareket etmeyecektir. Başka bir ifade ile odak mesafesi daha kısa olmalıdır. Ne kadar kaydığına bağlı olarak, odak mesafesi tam olarak ne kadar kısa olacaktır? Yeni odak mesafesi, eski odak mesafesinden lensin göze doğru ne kadar kaydığı çıkarılarak bulunabilir.

Konveks lens göze doğru kaymış ya da daha kısa verteks mesafesinde tespit edilmişse, reçetedeki lensin gücüyle aynı etkiyi elde edebilmek için lensin gücü artırılmalıdır.

Yüksek diyoptrili konkav bir lens söz konusu olduğunda, lensin odak noktası, lensin arkasının yerine bu seferde lensin önünde olacaktır. Yüksek diyoptrili konkav lens daha kısa verteks mesafesinde tespit edildiğinde, kırılma esnasında aynı etkiyi elde edebilmek için daha büyük fokus mesafesine ihtiyaç vardır. Böylece yeni odak mesafesini bulmak için verteks mesafesindeki değişikliğin orijinal odak mesafesine ilave edilmesiyle belirlenir.

Sferosilindirik (SPHCYL) lenslerde hesaplama ve izlenecek yol, her bir meridyenin ayrı ayrı ele alınması dışında, sferik (sph) lenslerde olduğu gibidir. Silindir(Cyl) değeri ayrıca hesaplanmaz. Her bir meridyenin gücü optik kesilen üzerinde ayrı ayrı yazılır.

Özetle;

Lensin arka tepe noktası ile korneanın tepe noktası arasındaki mesafe vertex mesafesi olarak bilinir (Bu mesafe normalde 14mm'dir) Uygulamada bu mesafe nadiren ölçülür - + 6.00 D den küçük lenslerde normalde birkaç mm. farklılık, görüntü netliğinde önemli değişiklik yaratmaz. Yüksek diyoptrili reçeteler söz konusu olduğunda, verteks mesafesi son derece önemlidir. Bir konveks lens göze doğru kaymış ya da daha kısa verteks mesafesinde tespit edilmişse, reçetedeki lensin gücüyle aynı etkiyi elde edebilmek için lensin gücü artırılmalıdır. Yüksek diyoptrili bir konkav lens daha kısa verteks mesafesinde tespit edilmişse, orijinal reçetedeki lensin gücüyle aynı etkiyi elde edebilmek için lensin gücü azaltılmalıdır.

Bir konveks lens göze yaklaştıkça gücü azalır, gözden uzaklaştıkça gücü artar. Bir konkav lens göze yaklaştıkça gücü artar, gözden uzaklaştıkça gücü azalır.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.