Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Reçede Yazım Kuralları

gözlük reçetesi yazımı

ŞEMASIZ GÖZLÜK REÇETESI YAZILIŞI

Gözlük reçetesi şemasız olarak yazılırsa; sağ göz diyoptrisi: OD, R harflerinin biri ile sol göz diyoptrisi OG, 05, L harflerinin birisi ile gösterildiği gibi hiçbir harfle sembolize edilmeden sadece diyoptrilerde yazılabilir. Üstte yazılan diyoptri daima sağ göze, altta yazılan diyoptri sol göze aittir.

Şemasız Gözlük Reçetesi Yazılma Örnekleri;

gözlük reçetesi

Yukarıdaki örnek şemasız gözlük reçetelerinde, üstte yazılı olan Diyoptri değeri daima sağ göze, alttaki diyoptri değeri sol göze aittir.

ŞEMALI GÖZLÜK REÇETESI YAZILIŞI

ABD' de kullanılan, meridyenlerin işaretlenmesi T.A.B.O. (Teknik optisyenler birliği -The Technical associatior Brotherhood of Opticians) tarafından belirlenmiş olup, Birçok ülkede bu TABO seması olarak bilinmektedir.

Göz coğrafyadan alınmış hayali meridyenlere bölünür.

Reçetede aksın belirtilmesi gerekir. Aks istikametinden 180°'ye doğru gider. Hasta ile yüz yüze geldiğimizde O° her zaman sağ tarafımızdadır. Hastanın sağ gözü O° yönünde ise bunu takiben hastanın burnu gelir. Hastanın sol gözü O° yönünde ise bunu takiben hastanın sol kulağı gelir.

şemalı gözlük reçetesi

TABO şemalı gözlük reçetelerinde; göz hekiminin adı, soyadı, ihtisas numarası, adresi, tel no, gözlük kullanıcısının adı, soyadı, sicil no, reçete tarihi, sferik, silindirik diyoptri değerleri, aks, prizma, prizma taban yönleri Pd, cam rengi, cinsi, cam tipi, (Bifokal, progressive, single vision), Dr. imzası olmalıdır. Sağ ve sol lens aks istikametlerinin işaretlendiği TABO şemasını ihtiva eder.

REÇETE YAZILMA KURALLARI

Presbiyopi, yasın ilerlemesine bağlı olarak göz içi lensinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu gelişen bir kusurdur. Yakın nokta gözden uzaklaşır. Lensin yakın görme becerisi azalır. Uyumu sağlamak için uzak diyoptriye konveks (+) güç ilave edilir. Bu ilave güce de yakın çalışma, okuma gücü (reading addition), kısaca adisyon (Add) denir.

Gözün farklı uzaklıktaki cisimleri net görme yeteneğine uyum denir. Uzak ve yakın gözlük diyoptrileri arasındaki farka adisyon (Addition) denir ve Add ile gösterilir.

Add, Sferik (SPH) (+0.50) Diyoptriden başlar, en fazla SPH (+4.00) Diyoptri olabilir.

İki göz arasındaki refraksiyon kusuru farklı olabilir. Ancak her iki göz için add değeri aynıdır.

Gözler arasında 2 Diyoptriden fazla fark, kullanıcı açısından rahatsızlık yaratır. Yüksek miyopilerde göz biraz daha fazla farkı tolere edebilir.

Astigmatik reçetelerde add sferik (SPH) diyoptriye eklenir. Aks ve silindirik (CYL) diyoptri aynı kalır.

"Add" daima (+) işareti taşır. Uzak reçete diyoptri değerine Add eklenerek yakın diyoptri değeri elde edilir.

Add= (Y)-(U)

Uzak gözlüğü (+2.00) D

Add= (+2.00) D ise

Yakın = (Uzak) +( Add)

Yakın= (+2.00)+(+2.00) = (+4.00) D

Add, sağ ve sol göz için aynı diyoptri değerinde eklenir.

Örnek

Uzak : R (+3.00) D, L (+4.00) D

Add= (+1.00) D

Yakın reçete (+4.00) D (+5.00) D

Uzak yakın reçetesi verilmişse; Add yukarıdaki formüller kullanılmak suretiyle hesaplanabilir.

Add, astigmatik reçetelerde sadece sferik (SPH) diyoptriye eklenir. Silindirik değer ve AKS aynen alınır. Gerekli durumlarda Add eklendikten sonra transpoze işlemi yapılabilir. Add bulunurken uzak ve yakın diyoptrilerinin silindir işaretleri farklı ise (biri + diğeri-), uzak ya da yakın tranpoze edilerek silindirik diyoptri değerinin işaretleri ve aksi aynı hale getirilir (+, ya da-), daha sonra sferik (SPH) yakın diyoptri değerinden uzak diyoptri değeri çıkarılarak Add bulunur.

İşaretler farklı ise aks 90° dönük, İşaretler aynıysa akslarda aynı olur. Uzak ve yakının silindirik diyoptri değerleri de aynı olmalıdır.

Örnek

Uzak reçete (+1.50)(-1.75) 180°

Yakın reçete (+2.00)(-1.75) 180°

Add=(Ysph) -(Usph) = (+2.00) - (+1.50) = (+0,50) D

Özetle,

Presbiyopi, yaşın ilerlemesine bağlı olarak göz içi lensinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu gelişen bir kusurdur. Yakın nokta gözden uzaklaşır. Yakın görme becerisi azalır. Yakın görme uyumunu sağlamak için konveks (+) lensler kullanılır. Bu ilave güce de yakın çalışma, okuma gücü (reading addition), kısaca adisyon (Add.) denir. Gözün farklı uzaklıktaki cisimleri net görme yeteneğine uyum denir. Uzak ve yakın gözlüklerin lensleri arasındaki diyoptri farkına da Adisyon (Addition) denir ve Add ile gösterilir. Add her zaman konveks diyoptrili lensin eklenmesi ile düzeltilir. Add, sferik(sph) (+0.50) Diyoptriden başlar, sferik (sph) (+4.00) Diyoptriye kadar gider. İki gözün refraksiyon kusuru farklı olabilir. Fakat her iki göz için Add aynıdır. İki göz arasında (+2.00) Diyoptriden fazla diyoptri farkları kullanıcı acısından rahatsızlık yaratır. Yüksek miyopilerde göz biraz daha fazla farkı tolere edebilir. Astigmatik lenslerde add sferik değere eklenir. Aks ve silindirik değer ayni kalır.

"Add" daima (+) işareti taşır. Uzak reçete sferik diyoptri değerine Add eklenerek yakın diyoptri değeri elde edilir.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.