Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Çocuk Gözlüğü Seçimi

çocuk gözlüğü seçimi

Yapılan araştırmalar, çocukların yaklaşık olarak %20’si’nin gözlüğe ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadır. Çocuklar için gözlük tercihinde renk ve sadelik en önemli etkenlerdir. Daha sonra, çocuğun kullanacağı gözlüklerine karşı olumlu duygulara sahip olmalıdır. Bunun yanında, anne ve babalar çocukları için gözlük çerçevelerini belirlerken aşağıda açıklanmaya çalışılmış bazı önemli ayrıntılara da dikkat etmelidir.

YÜZE UYUMU

Gözlük çerçeveleri çok büyük ya da çok küçük olmamalı ve bu nedenlerden dolayı çocukların hareket özgürlüğünü sınırlandırmamalıdır. Gözlüklerin ebatları göz çukurunun büyüklüğüne ve çocuğun gözleri arasındaki uzaklığa bağlıdır. Gözlüklerin çocuğun yanaklarına oturmaması, basınç izleri ve rahatsızlığa sebep olmaması da önemlidir. Ek olarak, kaşlardan daha yüksek veya yüzden daha geniş olmamalıdır. Genel olarak, küçük çerçeveler çocukları rahatsız etmez. Bununla birlikte, gözlükler çocuğun her yönü rahat bir şekilde görebilmesine yetecek kadar da geniş olmalıdır.

Çocuklar için hazırlanan gözlükler yetişkin gözlüklerindeki gibi hassas olacak şekilde merkezlenmelidir. Yapılacak herhangi bir küçük odaklama hatası gözlük camlarının doğru çalışmasını engelleyerek görme kalitesini olumsuz etkileyecektir.

GÖZLÜK ÇERÇEVE MALZEMESİ

Çocuklar için seçilecek çerçeve malzemesinin kırılmaz, hafif, güçlü ve alerjik etkileri olmayan malzemelerden imal edilmiş olmalıdır. Bazı çocuklar, özellikle nikel malzeme olmak üzere, alerjilerden dolayı sıkıntı yaşayabilirler. Bu nedenle, saf titanyumdan yapılmış gözlük çerçeveleri çocuklar için daha iyi bir tercih olacaktır. Titanyum çerçeve malzemesi son derece dayanıklı ve hafiftir. İnsan cildi titanyumu çok iyi tolere eder.

ŞAKAKLAR VE BURUN

Seçimde malzeme  kadar önemli bir diğer husus da şakaklardı. Gözlükler doğru bir konumda kalması gerekirken, şakaklar rahatsızlık verici bir basınca neden olmamalıdır. Yaylı gözlük menteşeleri çok güçlüdür ve çerçevelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Gözlüklerin bükülmesi  bile bu gözlüklere zarar veremez. Bir başka seçenek de spor saplarıdır. Spor saplar hem esnektir hem de çocukların kulaklarına mükemmel derecede uyar. Sap, kulak kepçesine kadar ulaşmalı ve yumuşa bir plastik kaplamasına sahip olmalıdır.

Çocuk gözlüklerin de kullanılan burun köprüsü imkanlar dahilinde büyük temas yüzeyine sahip olmalıdır. Geniş olması, gözlüğün ağırlığının daha iyi dağıtılmasına yardımcı olur. Çocukların burnuna yumuşak bir biçimde oturdukları için jel plaketleri de seçim aşamasında düşünülmelidir.

ÇOCUK İÇİN SPOR GÖZLÜK SEÇİMİ

Spor aktivitelerinin hızlı hareketler gerektirmesi normal gözlük kullanan çocukların performanslarını kayması ve rahatsız etmesi nedeniyle olumsuz etkilemektedir. Spor yapan çocuklar için en uygun gözlük modeli kafanın arkasından dolanarak takılan, şakak bölgelerinde esnek bandı bulunan, yüze tam olarak oturarak hareket etmeyen modellerdir. Çocuğun yaptığı spor (yüzme vb.) için özel üretilmiş gözlük çerçevelerinin de araştırılarak karar verme aşamasında değerlendirmeye alınması tavsiye edilmektedir. 

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.