Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Pupillametre Nedir

İnsanın iki gözünün pupilları arasındaki uzaklığa pupilla mesafesi (inter pupillar mesafe) denir. iki gözün pupilları arasındaki mesafeyi ölçen veya pupilla merkezinden burun merkezinin ortasına kadar olan mesafeyi ölçen veya gözlük lensinin kornea yüzeyine olan uzaklığnı (verteks mesafesi) ölçen alete Pupillametre (PD metre) denir. Pupilla mesafesi mm cinsinden ölçülür. Gözlük çerçevesine lensler yerleştirilirken pupillalar arası mesafenin bilinmesi önemlidir. Genelde iki pupilla arasındaki mesafe 48 mm ile 73 mm arasında değişmektedir.

Pupilla mesafesi en basit pupillametre olan oftalmik cetvel ile ölçülebildiği gibi, otomatik ölçüm yapan dijital pupillametre ile de ölçülebilmektedir.

DİJİTAL PUPİLLAMETRENİN KISIMLARI

Dijital pupillametrenin kısımları şunlardır:

1 Alın Desteği: Hastanın pupilametreye alnını yasladığı yer.

2 Burun Pedi: Hastanın pupilametreye burnunu yasladığı kısım.

3. Vizör: Gözlemcinin, hasta gözünü incelemek için pupilametrede baktığı kısım.

4. Görüş Değiştirme Anahtarı: Pupillametrenin diğer bir kısmı olan odak noktası mesafesini ayarlama anahtarı sonsuz konumunda iken pupilametreyi gözlemcinin gözüne göre netleştirmek için kullanılır.

5. Açma Kapama Anahtarı: Pupilametreyi açıp kapamada kullanılan anahtardır.

6. PD/LD Anahtarı: PD/LD anahtarını PD konumuna getirerek iki gözün pupillalar arası uzaklığını veya gözlerin ayrı ayrı burun ortasına uzaklığını ölçebiliriz. LD konumuna getirdiğimizde ise odak noktası mesafesini ayarlama anahtarını da sonsuza getirerek ve pupilametre ile hastanın yan tarafından kornea tepe noktasının gözlük lensinin optik merkezine olan uzaklık (verteks mesafesi) ölçülebilir.

7. ve 8. PD Ayarlama Kolu: PD ayarlama kolu sağa sola hareket ettirilerek PD gösterge ibresi ile pupilla merkezinin çakıştırılması sağlanır.

9. Odak Noktası Mesafesini Ayarlama Anahtarı: Sonsuz ya da yakın noktalar için odaklama mesafesini ayarlar.

10. PD Gösterge İbresi: PD ayarlama kolları hareket ettirilerek PD gösterge ibresi pupilla merkezi ile çakıştırılır.

11. Göz Kapama Anahtarı: Üç konumludur. Orta konuma getirilerek iki gözün pupillaları arasındaki mesafeyi; gözlemciye göre sağ konuma getirilerek hastanın sol gözü kapatılır ve sağ göz pupillasının burun ortasına olan mesafesi ölçülür. Gözlemciye göre sol konuma getirilerek hastanın sağ gözü kapatılır ve hastanın sol göz pupillasının burun ortasına olan mesafesi ölçülür.

12 Ekran: Sağ ve sol gözün ayrı ayrı pupilla mesafelerini ve iki gözün pupillar arası uzaklığını mm cinsinden dijital olarak okuduğumuz ekran.

13 Noktasal Işık Kaynağı: Hastanın bakması gereken noktasal yeşil ışıklı nokta.

PUPİLLAMETRENİN KULLANIMI

Bir pupillametre ile bir kişinin iki gözü arasındaki pupillar arası mesafe (pupilla mesafesi), kişinin gözlerinden birisinin pupilla merkezi ile burun merkezi arasındaki mesafe veya kişinin gözünün korneası ile gözlüğü arasındaki verteks mesafesi ölçülebilmektedir. Hangi ölçüm yapılacak ise cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen işlemler sırasıyla yapılarak ölçümler alınır. Her farklı markanın birbirinden az veya çok farkı söz konusudur. Bu nedenle kullanım kılavuzuna göre işlem yapılması önemlidir.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.