Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Ortokeratoloji Nedir?

Ortokeratoloji Lens Nedir

Bazen ortho-k olarak da adlandırılan ortokeratoloji, görüşü iyileştirmek için gözü fiziksel olarak yeniden şekillendirmek için sert kontakt lensler kullanan bir optik düzeltme mekanizmasıdır. Bu yöntemin en yaygın uygulaması olan gece ortokeratolojisinde özel lensler sadece geceleri takılır ve geçici etkiler sonraki gün kullanıcıda görmede iyileşme sağlar. Yararları esas olarak miyopi veya uzağı görememenin düzeltilmesinde ve bir dereceye kadar astigmatizmanın düzeltilmesindedir.

İşlem belli bir göz yapısına dayandığı için her hasta için uygun değildir. Örneğin bazı kişilerde özellikle dik veya düz kornea eğrileri vardır ve bunlar işlemden pek fayda görmeyebilir. Yöntemin sıklıkla önerildiği hastalar arasında, örneğin tozlu bir ortamda çalıştıkları veya bilgisayar ekranlarıyla çalışarak çok yüksek oranda zaman harcadıkları veya belirli spor etkinliklerine katıldıkları için gün içinde kontakt lens takmada zorluk çeken kişiler bulunur.

Ortokeratoloji kontakt lenslerinin üretildiği malzeme, göz sağlığının korunması için çok önemlidir. Kontakt lens takmak, göze sunulan oksijen miktarını tehlikeye atabilir ve kornea hipoksisi adı verilen oksijen yoksunluğundan kaynaklanan komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Aşırı durumlarda, bu kornea ülseri, kanama ve görme bozukluğu ile sonuçlanabilir.

Modern bir ortokeratoloji lensi tipik olarak, mercekten göze yüksek düzeyde oksijen geçmesine izin veren özel bir gaz geçirgen maddeden yapılmış sert bir lenstir. Lenslerin malzemesine, oksijene geçirgenlik düzeyiyle ilgili olarak "Dk" derecesi olarak bilinen bir derece verilir.

Hızlandırılmış ortokeratoloji, bazı tedavi sağlayıcıları tarafından kullanılan bir terimdir ve hastalar gerçekten de hızlı sonuçlar alabilirler. Lensler, kornea hücresi hücrelerinin yeniden dağılımını ve yeniden şekillendirilmesini sağlamak için göze hafifçe baskı uygulayarak çalışır. Lenslerin ilk gece takılmasından hemen sonra görmede iyileşmeler yaşanabilir ve birkaç haftalık bir süre boyunca devam eden iyileşmeler devam edebilir, bundan sonra göz stabilize olur. Ortokeratoloji lensleri sürekli olarak takılmalıdır, lensler kesilirse göz sadece orijinal şekline dönecektir.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.