Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Sporcu Gözlükleri Nedir?

spor için gözlükler

Günümüzde birçok spor, koruyucu ekipmanın gerekli olduğu kadar yüksek risk taşımaktadır, bu nedenle spor gözlükleri atletik dünyada oldukça yaygın hale gelmiştir. Spor gözlükleri, kırılmaz ve göze veya çevresine alınacak darbelere karşı dayanıklı bir şekilde tasarlanmış çerçeveler ve lenslerden oluşur. Diğer spor gözlüğü türleri, düzenli olarak gözlük takan kişiler için reçeteli gözlüklerdir. Bu numaralı gözlükler ayrıca kırılmaz ve bazı durumlarda buğulanmaya karşı dayanıklıdır. Genellikle elastik malzemeden yapılmış bir kafa bandı ile kafaya sabitlenirler ve camlar, kişinin göz numarası değiştikçe değiştirilebilir.

Koruyucu spor gözlükleri genellikle kırılmaz ve çizilmeye karşı bazı plastik ve camlara göre daha dayanıklı olan polikarbonat lenslere sahiptir. Kırılmaz kalite, özellikle göze doğrudan etkinin mümkün olduğu raket sporlarında çok önemlidir. Çerçeveler, plastikten karbon fibere kadar çeşitli malzemelerden yapılabilir. Kırılmaya karşı ne kadar dayanıklı olursa o kadar iyidir, çünkü bir darbe olursa malzeme kırıkları göze yerleşebilir. Kulaklara dayanan kollar, genellikle, atletik aktivite sırasında gözlüğün çok fazla hareket etmesini önleyecek bir tür kauçuktan yapılır.

Gözlükler, şiddetli rüzgarların veya esen döküntülerin bir faktör olabileceği belirli sporlar için tasarlanmış başka bir spor gözlüğü şeklidir. Kayak gözlükleri belki de piyasadaki en yaygın gözlüklerdir, ancak motokros sürücüleri de koruyucu gözlük kullanırlar. Çoğu gözlükte, çamur ve döküntülere maruz kaldıktan sonra kullanıcıya net bir görüş sağlamak için gözlüğün yüzünden sıyrılabilen çamurluklar bulunur. Gözlükler genellikle yüzün etrafında rahatlık sağlamak için dolguludur ve kayış elastiktir, böylece bir kaskın yanı sıra çıplak başın etrafına da takılabilir.

Bisikletçiler ve koşucular, korumadan daha fazlası için spor gözlük takarlar. Spor gözlükleri genellikle güneşten gelen UV ışınlarını engelleyebilen ve hatta düşük ışıkta görünürlüğü artırabilen değiştirilebilir lenslere sahiptir. Bisikletçiler veya koşucular daha yüksek hızlara ulaştığında rüzgarı engellemeye de yardımcı olacaklar. Bu, görüşün korunmasına yardımcı olacak ve rüzgar çarptığında gözlerin yırtılmasını önleyecektir. Dağ bisikletçileri, gözleri başıboş dallardan, döküntülerden ve rüzgardan korumak için gözlük kullanacaklar. Bu durumlarda gözlükler genellikle ergonomik ve aerodinamik olarak iyi oturacak ve parlamayı ve rüzgarın göze çarpmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.