Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Multifokal Gözlük Camı Nedir

multifokal gözlük camı nedir

Multifokal camlar yakın, orta ve uzak olmak üzere üç tür görüşü düzeltir.

Uzak ve yakın mesafeler için düzeltmeye daha aşina olabilirsiniz, ancak muhtemelen ara görüşünüzü oldukça sık kullanırsınız. Bilgisayar ekranı gibi birkaç metre uzaktaki bir nesneye baktığınızda, ara görüş kullanıyorsunuz.

Yaşlandıkça üç tür görüşün de düzeltilmesi gerekebilir. Multifokal gözlükler ve bazı kontak lens türleri bunu yapabilir.

Multifokal Gözlük Camları

En temel multifokal gözlük tipi cam üzerinde iki çizgiye sahiptir. Bu, camı üç farklı reçeteye ayırır.

Gözlük camının üst kısmı uzak görüşü, orta kısmı orta görüşü, alt kısmı ise yakın görüşü düzeltir.

Cam üzerinde belirgin çizgiler olmaksızın üç mesafe için görme düzeltmesi içerebilen başka cam türleri de vardır. Bunlar progresif multifokal camlar olarak bilinir.

Multifokal Gözlük Camlarının Faydaları

Üç odaklı camlar, tek düzeltmeli veya çift odaklı camlara ek olarak farklı gözlük çiftleri arasında geçiş yapmak veya kontakt lens takmak zorunda kalmadan günlük görevleri tamamlayabilmeniz için üç görme türünü de kullanmanıza yardımcı olabilir.

Multifokal gözlük kullanmanız için birkaç koşul vardır.

Presbiyopi

Kötüleşen yakın görüş, yaşlanmanın doğal bir parçasıdır ve genellikle orta yaşta başlar. Bu presbiyopi olarak bilinen bir durumdur. Görme düzeltme, bu durumu ele almanın tek yoludur.

Katarakt

Katarakt, görmeyi etkileyen göz merceğinin bulanıklaşmasıdır. 

Multifokal Camların Dezavantajları

Farklı görme düzeltme tiplerine sahip gözlüklerin kullanımı zor olabilir. Bir camın yanlış tarafından bakarsanız, görüşünüzün bozuk olduğunu görebilirsiniz.

Bu, özellikle aşağıya baktığınızda sorunlu olabilir. Camın alt kısmı yakın görüşü düzeltir, bu nedenle uzaktaki nesneler bulanık görünebilir. Bu, hareket ederken yolunuzdaki nesneleri göremiyorsanız düşmelere neden olabilir.

Multifokal cam kullanıyorsanız, bir miktar “görüntü sıçraması” da fark edebilirsiniz. Bu, merceğin farklı alanları arasında geçiş yaptığınızda bir görüntünün hareket ediyor göründüğü zamandır.

Ayrıca, okuma veya elinizdeki nesnelerle çalışma gibi uzun süreli aktiviteler için multifokal yakın görüş düzeltmesinin yeterli olmadığını da fark edebilirsiniz.

Multifokal Gözlük Nasıl Kullanılır

Üç odaklı gözlüğünüzü aldığınızda, gözlük satıcısından bunları uygun şekilde takmasını isteyin ve size nasıl kullanılacağını öğretmesini isteyin
Multifokal gözlüklerinizi her zaman takın.
Multifokal gözlüğünüzü, burnunuza tam olarak oturacak ve tasarlandığı gibi içlerini görebilecek şekilde ayarlayın.
Yürürken aşağı değil ileriye bakın.
Okuma materyalini tutmak için rahat bir mesafe bulun ve okurken hareket ettirmekten kaçının.

Bifokal ve Multifokal Camlar

Bifokal gözlükler yakın ve uzak olmak üzere iki tür görüşü düzeltir.

Multifokal gözlükler ayrıca bilgisayar ekranına baktığınızda olduğu gibi ara mesafeler için görme düzeltmesi içerir.

Multifokal ve Progresif Gözlük

Multifokal camların, uzak, orta ve yakın görüşü düzeltmek için cam üzerinde çizgilerle gösterilen üç ayrı reçetesi vardır. Progresif camlar, cam üzerinde çizgiler kalmayacak şekilde reçeteleri karıştırır.

Progresif camların estetik açıdan daha hoş olduğunu ve merceğin farklı bölümlerinden baktığınızda görüntüde bir sıçrama yaratmadığını görebilirsiniz. 

Multifokal Gözlük Camı Kullanırken Alınacak Önlemler

Multifokal gözlükler birkaç farklı cam reçetesi içerir ve özellikle görme ihtiyaçlarınıza göre ayarlanmalıdır.

Seçtiğiniz gözlük camının tipinin sizin görüşünüze ve yaşam tarzınıza en uygun olduğundan emin olmak için belirli tipteki multifokal görme düzeltmesinin avantajlarını ve dezavantajlarını bir uzman ile konuştuğunuzdan emin olun.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.