MENÜ

Güneş Gözlüğü Nedir

güneş gözlüğü nedir

Güneş gözlüğü, optik gözlüklerden farklı olarak görme bozukluklarını gidermek için değil, gözleri katarakta sebep olabilecek ultraviyole ışınlarından korumak için renkli veya koyu camlardan ve çeşitli biçimlerde yapılan görme cihazlarıdır. Son yıllarda güneş korumasının yanında kişisel aksesuar olarak da kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Güneş ışınları geniş bir elektromanyetik enerji spektrumuna sahiptir. Bu ışınlardan özellikle ultraviyole (mor ötesi) ışınlar insan sağlığı için çok zararlıdır. Bu ışınlar atmosferde bulunan ozon tabakası tarafından tutulmaktadır. Ancak son yıllarda artan hava kirliliği, ozon tabakasının incelmesine sebep olmakta ve buna bağlı olarak yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışın miktarı artmaktadır. Bu artış, insanlarda sürekli güneşe maruz kalan göz ve cilt gibi organlarda büyük hasara yol açmaktadır. Ultraviyole ışınlar, gözde saydam tabakanın (kornea) kurumasına ve buna bağlı olarak gözde enfeksiyonların (konjonktivit) oluşmasına, kaşıntı, yanma, batma ve kanlanma gibi şikayetlere sebep olmaktadır. Ayrıca ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalınması durumunda, gözdeki saydam tabaka kalınlaşmakta ve göz merceğinin içindeki proteinler bozulmaya uğrayarak katarakt adı verilen bir hastalık oluşmaktadır. Hatta bu durum gözün retina tabakasında hasar meydana getirerek, kişinin görmesinde bozulmaya da sebep olabilmektedir. Ultraviyole ışınların tüm bu zararları düşünüldüğünde göz sağlığımızı korumak için, kullandığımız güneş gözlüklerinin yüksek derecede ultraviyole süzen camdan yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Özellikle piyasada satılan sahte güneş gözlükleri, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü korumadığı gibi, göze giren ultraviyole ışın miktarını artırarak zararlı sonuçlar doğurmaktadır.

Güneş gözlüklerinin iyi bir koruma sağlayabilmesi için yüksek derecede ultraviyole süzen bir camdan yapılması gereklidir. Bunun için özel filtreler kullanılmalıdır. Bunun yanında parlama ve yansımalara engel olarak görüşümüzü rahatlatan polarize camların kullanımı da son derece önemlidir. Polarize camdan yapılan güneş gözlükleri sadece bir düzlem yönündeki ışığın geçmesine izin vererek, parlamalara ve yansımalara engel olur ve daha rahat bir görüş sağlar. Özellikle araba kullanırken ya da durgun denizlerde seyahat ederken oluşan yansıma ve parlamalar, görüşü ve gözleri hassas olan kişileri çok etkiler, polarize cam bu yansıma ve parlamaları engeller. Bu özellik cam hamur halindeyken camın içerisine konan bir film tabakası ile sağlanır. 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ CAMLARININ ÖZELLİKLERİ

güneş gözlüğü camı Tek Renkli Camlar : Tek renkler standart renkler yelpazesinde mevcuttur. Bazı cam malzemeleri de kişiye özel gereksinimler için renklendirilebilir.

güneş gözlüğü nasıl seçilir Degrade Renk : Kademeli gölgeler, camın üstünde daha koyu gölgeden altta aynı rengin daha açık renkli gölgesine doğru kademeli geçişli camlardır. Modaya uygun aksesuar olmasıyla ve çok pratik olmasıyla son derece popülerdir.

güneş gözlüğü alırken Kendinden Renklenen Camlar : Kendinden renklenen gözlük camları UV ışınlarına tepki veren moleküller içerir. UV ışınları çarptığı zaman, bu moleküller serbestleşir ve böylece camı koyulaştırır – UV ışınları ne kadar yoğunsa, camlar o kadar koyulaşır. Bu nedenle, kendinden renklenen camlar otomatik olarak değişen ışık koşullarına kendilerini ayarlar.

güneş gözlüğü ne renk olmalı Polarize Camlar : Polarize ışık yansımaları rahatsız olmanıza sebep olur. Bununla birlikte, bu yansımalar polarize camlar tarafından filtre edilir. Dikey mikro-örgülü yapıları, rahatsız eden yansımanın büyük kısmından sorumlu olan ışığın yatay titreşen bileşenini ortadan kaldırır.

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

güneş gözlüğü organik cam İnsanların yüz şeklini en çok burun, yanak ve göz çukuru belirlemektedir. Seçeceğiniz gözlük bu üçlüyü kapatacağı için gözlük satın alırken ilk dikkat etmeniz gereken yüzünüzün şekline göre gözlük seçmek olmalıdır. 

güneş gözlüğü cam rengi Kare Yüz : Geniş bir alnına, geniş bir kare çeneye ve belirgin yüz kemiklerine sahip olan insanların, oval veya yuvarlak ve yumuşak bir gözlük çerçevesi seçmesi yerinde olacaktır.

güneş gözlüğü cam özellikleri Oval Yüz : Orantılı yüz hatlarına, alına göre daha ince bir çeneye ve belirgin elmacık kemiklerine sahip olan insanlara neredeyse tüm çerçeveler uygundur. Bu yüz hatlarına sahip olan kişilerin çok geniş çerçevelerden kaçınmalarını tavsiye ederiz.

güneş gözlüğü camı çeşitleri Uzun Yüz : Enine göre daha uzun yüz kemiklerine, sivri bir çene kemiğine ve çıkık bir alına sahip olan insanların kenarları köşeli gözlük modellerini seçmesi yerinde olacaktır. Bu kişilerin küçük, dar ve yuvarlak gözlük kullanmamalarını tavsiye ederiz.

güneş gözlüğü polarize Yuvarlak Yüz : Dolgun bir yanak bölgesine, küçük çeneye ve orantılı yüz kemiklerine sahip olan insanların, köşeli ve geometrik gözlük modellerini seçmesi yerinde olacaktır. 

güneş gözlüğü renk seçimi Elmas Şekilli Yüz : Keskin elmacık kemiklerine, ince bir çeneye, daralan alın bölgesine sahip insanların, oval çerçeveler kullanması, dar çerçevelerden uzak durmasını tavsiye ederiz.

güneş gözlüğü seçimi erkek Kalp Yüz : Geniş bir alına, yüksek elmacık kemiklerine, ince ve uzun bir çeneye sahip olan insanların, küçük ve yuvarlak çerçeveler seçmesi yerinde olacaktır.

güneş gözlüğü temizliği Üçgen Yüz : Dar bir çeneye, geniş bir alına ya da geniş bir çeneye ve dar bir alına sahip olan insanların kalın çerçeveler kullanması ve kaş bölgesinden uzak duran modellerden kaçınması yerinde olacaktır.

CAM RENGİNE GÖRE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

güneş gözlüğü tavsiye Kahverengi, gri ve yeşil renkli camlar nötr bir özelliğe sahiptirler .Bu özellikleri sayesinde parlaklığı, çevresindeki renkleri bozmadan veya çok düşük seviyelerde bozarak kestikleri anlamına gelir. Bu renklerdeki güneş gözlüklerinin orta ve üstü parlaklık şartlarındaki parıltıları engellemesi ve göz yorgunluğunu azaltması beklenir.

güneş gözlüğü uv kaç olmalı Sarı, altın ve kehribar renkli camlar, genel olarak parlaklık anlamında biraz daha az koruma sağlasalar da orta ve düşük ışık şartlarında çok daha üstün koruma sağlarlar. Bu renklere sahip olan camlar, kullanıcılara ileri derecede derinlik algısı sunabildikleri için kış sporları yaparken kullanılmaları oldukça önemlidir.

güneş gözlüğü yıkanırmı Pembe ve kırmızı renkli camlar ortamın daha parlak görünmesini sağlarlar. Düşük ışık görünürlüğü ve kontrastı yükseltme anlamında çok başarılıdırlar. Buna ilave olarak mavi ve yeşil arka plana karşı bulunan objelerin görünürlüğünü de artırırlar, bu da bu renge sahip camların yeşil alanlarda (kır, orman vb.) kullanım için en doğru bir tercih yapar.

güneş gözlüğü yararları Aynalı güneş gözlükleri, yüzeyinde yansıtıcı film barındırdığı için ışığı daha çok yansıtırlar. Bu özellikleri sayesinde nesneleri normalden daha karanlık gösterirler. Bu tip gözlüklerin kumlu, sulu, karlı ve yüksek rakımlı koşullarda kullanılması daha uygundur.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

güneş gözlüğü gözü bozar mı Güneş gözlüğü dengesinin bozulmaması için, mutlaka çift el kullanılarak takılıp çıkartılmalıdır.

ucuz güneş gözlüğü zararlı mı Güneş gözlüğü pantolonun veya gömleğin cebinde taşınacaksa mutlaka kılıfının içerisinde olmalıdır.

güneş gözlüğü hakkında bilgi Güneş gözlüğü kullanılmadığı zamanlarda, camlarının çizilmemesi için sert yüzeylere temas edecek şekilde yani ters olarak bırakılmamalıdır. Kullanılmadığı zamanlarda kutusunda muhafaza edilmelidir. 

güneş gözlüğü hangi renk olmalı Gözlükler çanta (el çantası veya bavul) içerisinde taşınırken mutlaka kılıfı içerisinde muhafaza edilmelidir.

güneş gözlüğü indirimleri Güneş gözlükleri ile kesinlikle denize ve havuza girilmemelidir. Girildiği takdirde camların kaplama özellikleri tuzdan ve klordan zarar görerek işlevini yapamaz hale gelir. Çerçeveler ise hammaddesine göre tuzdan dolayı çeşitli zararlar görebilmektedir. 

güneş gözlüğü kalitesi nasıl anlaşılır Çerçeve ve cam temizliği özel üretilmiş temizleme sıvıları ile ya da akan suyun altında durulayarak yapılmalıdır. Gözlük camları mutlak microfiber temizleme bezleri ile temizlenmelidir, peçete, kıyafet, vb. nesneler ile temizlenmesi durumunda camlar çizilir ve görme kalitesi düşer.

güneş gözlüğü lens özellikleri Gözlük camları orta köprüden iki parmakla tutularak ve fazla bastırılmadan temizlenmelidir.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.