Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Nominal ve Efektif Diyoptri

nominal ve efektif diyoptri

Bir lensin efektif diyoptrisinde (gerçek diyoptrisinde) lensin yüzey çapı, indisi, sağ miktarları, tepe yüksekliği, kenar kalınlığı ve merkez kalınlığını göz önüne alarak hesap edebiliriz. Bu konuda efektif diyoptri formülü ve tepe gücü avansı (verteks güç avansı) formülü ile bir lensin diyoptrisinin hassas işlenmiş olduğunu kontrol edebiliriz.

NOMİNAL DİYOPTRİ

Lenslerin nominal (ortalama) diyoptrileri, ön yüz ve arka yüze ait diyoptrik güçlerinin toplamıdır.

Lenslerin imalatı sırasında lense verilen eğriliğe nominal yani ortalama eğrilik denir. Lense diyoptrisini veren iç ve dış diyoptrik güçlerinin cebirsel olarak toplamına nominal (ortalama) diyoptri denir.

ÖRNEK : Merkez kalınlığı dikkate alınmaksızın ön yüz diyoptrik gücü +7.00 D arka yüz diyoptrik gücü -4.00 D olan lensin nominal diyoptrisi;

Dn = Nominal (Ortalama) Diyoptri

D1 = Önyüz diyoptrisi

D2 = Arka yüz diyoptrisi

De = Efektif (Gerçek) Diyoptri

t = Merkez Kalınlığı (metre cinsinden)

n2 = Lensin kırılma indisi

VTA = Verteks tepe gücü avansı

D1 = +7.00 D

D2 = -4.00 D

Dn = ?

Dn  = D1 + D2

Dn  = (+7.00) + (-4.00)

Dn  = +3.00 D'dir.

EFEKTİF DİYOPTRİ

Efektif diyoptride lenslerin merkez kalınlıkları belirli kalınlıkları geçtiği zaman bu kalınlık lenslerin diyoptrik değeri üzerinde etki yapar yani bir lensin arka tepe gücü, kendi merkez kalınlığından etkilenmekte ve her iki yüze ait diyoptrik güçlerin mutlak toplamı olmamaktadır.

Lenslerin merkez kalınlığının ve kırılma indisinin lenslerin diyoptrik güçleri üzerindeki etkisi ile lenslerin ön yüz ve arka yüz diyoptrik güçlerinin de hesaba katılarak elde edilen diyoptrik güce efektif (gerçek) diyoptri denir.

Lenste merkez kalınlığının yaptığı etkiyi ortadan kaldırmak için lensin önyüz diyoptrik gücünde ayarlama yapılır. Buna tepe gücü avansı (vertex güç avansı) denir.

Lensin kalınlığı; ön yüzde efektif diyoptrik gücü artım. Bu artısı nötralize etmek için verteks güç avansı verilmelidir. Verteks güç avansı ister konveks (+) lenslerin önyüz diyoptrik gücü artısı için ister konkav (-) lenslerin arka yüz diyoptrik gücü azalısı için mutlaka gereklidir.

Lenslerin efektif diyoptri gücü aşağıdaki formüle göre hesaplanır.

De = D1 + D2 + (t/n) x (D1)2

Tepe gücü avansı ise aşağıdaki formül ile hesaplanır.

VTA = De – Dn 

Özetle;

Lense diyoptrisini veren iç ve dış diyoptrik güçlerinin cebirsel olarak toplamına (kayıtlı) diyoptri denir.

Lensin kırılma indisi, çapı, sağ miktarı, tepe yüksekliği, kenar kalınlığı ve merkez kalınlığı hesaba katılarak efektif (gerçek) diyoptri bulunur.

Lenste kalınlığın yaptığı etkiyi ortadan kaldırmak için lensin önyüz diyoptrik gücünde ayarlama yapılır. Buna tepe gücü avansı denir.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.