Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir

polarize güneş gözlüğü nedir

İnsanlar, güneş gözlüğü kullanırken konfor ve işlevselliğe önem verir. Parlama ve yansıma, gözümüzü kısmamıza, göz yorgunluklarına, bas ağrılarına ve görüş kaybına sebep olur. Bu rahatsızlıklar, parlama ve yansımanın olumsuz etki yaratacağı spor aktivitelerinde ve gündüz araba kullanımı esnasında performans düşüklüğüne yol acar.

POLAROİD GÖZLÜK CAMLARI

Doğal ve yapay ışık kaynakları, polarize olmayan ışık yayarlar. Çünkü ışık kaynaklarının molekülleri her düzlemde titreşimler oluştururlar. Polarize olmayan ışık demetleri de ışık kaynağı gibi yayılma çizgisi boyunca yatay, dikey ve tüm düzlemlerde titreşimler gösterirler. Işınların polarize olabilmesi için, yayılma çizgisinin sadece tek bir düzlemde titreşim göstermesi gerekmektedir. Tüm düzlemlerde titreşim gösteren ışığın cam gibi saydam bir maddeye ya da deniz yüzeyi gibi kırıcı ve yansıtıcı bir yüzeye çarptığını düşünelim. Bu ışığın önemli bir bölümü polarize olmadan kırılma gösterir. Buna karşın kırılma acısına dik olarak yansıyan ışık titreşimleri polarizasyon oluşturur.

POLARİZE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ

Güneş ışığı yatay bir yüzeyden yansıdığında çoğu zaman rahatsız edici bir parlama oluşturur. Bu çeşit parlamalara uzun süre bakılması durumunda bazı göz hastalıklarına özellikle de katarakt'a yol açtığı saptanmıştır.

Örneğin; denizciler durgun deniz yüzeyinden yansıyan yatay polarizasyondan etkilenmektedirler. Polarize güneş gözlüğünün aksi bu yansımaya dik olarak yerleştirilirse sadece dikey titreşimler geçerek, yatay yansımalar ise güneş gözlüğü tarafından absorbe edilecektir. Sürücüler ve kaynak işçileri de polarize gözlüklerden yararlanmaktadırlar.

Tüm güneş gözlükleri parlamaları belli oranda azaltır. Ancak sadece yüksek kaliteli polarizasyon filtresine sahip olan gözlükler parlamaları engelleyip ışığın göze ulaşmasını sağlar.

Polarize filtre, sadece bir düzlem yönündeki ışık dalgasının geçmesine izin verir. Eğer iki polarize filtre birbirine dik açılı olacak şekilde çakıştırılırsa ışığı geçirmeyecektir.

Gerek içeride, gerekse dışarıda parlak ışığa maruz kalan birçok kişi optik açıdan uygun güneş camları kullanarak rahat etmektedir. Görme rahatsızlıklarının belirtileri çok bariz belli olmasa da net görmeyi engelleyen göz kamaştırıcı ve aşırı parlak ışıkların azaltılması ile örneğin tenis oynamanın veya bir maç izlemenin zevki artmaktadır.

POLARİZE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ MODELLERİ

Örnek polarize güneş gözlüğü modelleri ve fiyatları için aşağıdaki resimlere tıklayınız. 

rayban polarize güneş gözlüğü mustang polarize güneş gözlükleri

osse polarize güneş gözlükleri optelli polarize güneş gözlükleri

 

POLARİZE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ NASIL ÇALIŞIR

polarize güneş gözlüğü Yakın zamanda geliştirilen polarize maddelerden biride polaroidtir. Bunlardan biri iğne halinde minicik (iodoguinine sulfate) kristallerinin plastik bir ortam içerisinde birbirine paralel olacak tarzda yerleştirilmeleri ve koruma içinde saydam bir madde ile kaplanmaları sonucu meydana getirilmiştir. Bu yapım metodu geniş miktarda yaprak ve levha şeklinde polarizan materyallerin üretimini mümkün kılmaktadır.

polarize güneş gözlüğü avantajları Geçen ışının tamamen polarize değil hafif renkli halleri için bu tip geniş yüzeyli levhalar çok pahalı olmaksızın, polarize ışığın yeni uygulamalarına hazır tutulmaktadır.

polarize güneş gözlüğü nasıl anlaşılır Polarize görüntü mozaiği olan, ışık hareket eden bir dalga veya titreşimdir. Yani ışık kendi doğrultusunda giderken aşağı yukarı, sağa sola hareket eder. Polarize eden, yani kutuplaştıran filtreler ise ışığın sadece bir yönde titreşen dalgalarının geçmesine izin verir. Işığın böyle tek yönlü titreştirilmesine polarizasyon (kutuplaştırma) adı verilir.

polarize güneş gözlüğü satın al Polarize camlar araç kullanırken yansımaları iyi bir şekilde keser.

polarize güneş gözlüğü bayan Genellikle ince film şeklinde iki cam arasına veya renkli plastik cama yapıştırma ve sıkıştırma suretiyle elde edilen güneş camlarıdır. Bu tür camlar aynı zamanda üt boyutlu görüş elde etmek için de kullanılırlar.

POLARİZE GÖZLÜĞÜNÜN AVANTAJLARI

polarize güneş gözlüğü cam fiyatları Polarize güneş gözlükleri kullanılarak, parlama ve yansıma %99'a varan oranda ortadan kaldırılıp, bahsedilen rahatsızlıklar giderilir.

polarize güneş gözlüğü ne demek Parlama, su, sis, çiğ, kum, kar ve yol yüzeyi gibi yatay yüzeylerden ışığın yansımasıyla oluşur. Televizyon seyrederken ya da bilgisayar karşısında, yani, kapalı alanlarda da parlama meydana gelebilir. Polarizan güneş camları yüzeye gelen parlamaları, görüşü engellemeden emer.

polarize güneş gözlüğü erkek Polarizan güneş camları, ışık yansımasını azaltır ve kontarst hassasiyetini artırır. Dışarıda aydınlıkta yapılan her türlü aktivite(Balık tutma, kayak, araba kullanma, avlanmak, denize açılmak, yolculuk yapmak vb.), Kapalı alanlarda yapılan aktivitelerde (TV seyretmek, bilgisayarda çalışmak Vb...) için kullanımı uygundur.

en iyi polarize güneş gözlüğü Yansıyan ışığı süzer ve ışığın sudan yansımasını engeller.

polarize güneş gözlüğü faydaları Parlama ve UV ışınını yok etmenin en iyi yolu polarizan güneş camı kullanmaktır.

polarize güneş gözlüğü fiyatları Diğer güneş camlarına göre oldukça hafiftir.

polarize güneş gözlükleri ne işe yarar Yüksek kaliteli optik performansına sahiptir.

polarize güneş gözlüğü markaları ISO standartlarına uygundur.

polarize güneş gözlüğü modelleri Dayanıklıdır, rengi solmaz.

polarize güneş gözlüğü testi nasıl yapılır Araç sürücüsü : Yansımanın en zararlı ve tehlikeli olduğu durum araç kullanımı sırasında gözlenmektedir. Sürücüler geleneksel yansıma kaynaklarına ilave olarak ön konsolun ön camdaki yansımasına da tahammül etmek zorundadırlar. Çeşitli araştırmalar bu yansımanın sürücü görüşünü %30 'lara varan oranda düşürdüğünü tespit etmiştir. Polarize güneş camları bu problemi ortadan kaldırmaktadır.

POLARİZE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ FİYATLARI

Polarize güneş gözlüğü fiyatları, üretici markalara, cam kalitesine, çerçeve şekline, polarize gözlük modellerine vb. özelliklere göre değişiklik göstermektedir.

Özetle ;

Doğal ve yapay ışık kaynakları, polarize olmayan ışık yayarlar. Çünkü bunların atom ve molekülleri tüm düzlemlerde titreşimler oluştururlar. Polarize olmayan ışık demetleri de ışık kaynağı gibi yayılma çizgisi boyunca dikey, yatay ve diğer düzlemlerde titreşimler gösterirler. Işığın polarize olabilmesi için, yayılma çizgisinin sadece tek bir düzlemde titreşim göstermesi gerekmektedir. Polarize güneş gözlüğünün aksi bu yansımaya dik olarak yerleştirilirse sadece dikey titreşimler geçerek, yatay yansımalar ise güneş gözlüğü tarafından absorbe edilecektir. Işık hareket eden bir dalga veya titreşimdir. Yani ışık kendi doğrultusunda giderken aşağı yukarı, sağa sola hareket eder. Polarize eden, yani kutuplaştıran filtreler ise ışığın sadece bir yönde titresen dalgalarının geçmesine izin verir. Işığın böyle tek yönlü titreştirilmesine polarizasyon ( kutuplaştırma ) adı verilir. Polarize gözlükler renkli olmayan, renkli gibi işlem gören özellik kazandırılmış camlardır. Polarize güneş gözlüğü almadan önce doktorunuza ve optisyeninize danışmanızda fayda vardır.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.