Şimdi İletişime Geçin!

MENÜ

Gözlük Nasıl Temizlenir

gözlük nasıl temizlenir

Gözlük takıyorsanız, camlara kir, kum veya yağ bulaşmasının ne kadar rahatsız edici olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. Ve sinir bozucu olmanın ötesinde, göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabilir.

Dahası, bakterilerin bir süredir temizlenmemiş gözlüklerde üreme olasılığı daha yüksektir. Burnunuz ve gözleriniz gibi hassas bir bölgede mikropları beslemek risk oluşturur.

Uzmanlara göre, hızlı bir gözlük camı temizliği günlük rutin göz bakımı rutininizin bir parçası olmalıdır.

2018 yılında yapılan bir araştırma, staph enfeksiyonlarına neden olan bakteriler de dahil olmak üzere gözlüklerinizde tehlikeli bakterilerin büyüyebileceğini doğruladı.

Test edilen gözlüğün burun pedleri ve sapları, gözlüğün en kirli bölgeleri olarak bulundu.

Gözlük Camları Nasıl Temizlenir

Gözlüklerinizin camları, dünyanızı keskin ve net bir odakta görmenin anahtarıdır.

 “Camlarınızı temizlemeniz 20 saniyeden fazla sürüyorsa, muhtemelen fazla düşünüyorsunuzdur.”

Gerekli Malzemeler

Mikrofiber bez. Gözlüklerinizi lekelemeden veya çizmeden temizlemek için kullanabileceğiniz en güvenli, en etkili araç.

Temizlik solüsyonu. Polikarbonat camlar ve cam kaplamaları için güvenli olduğunu belirten gözlükler için yapılmış sprey en iyisidir.

Uygulama

  • Ellerinizi gözlüklerinize mikrop bulaştırmamak için ellerinizi iyice yıkayın.
  • Lensleri çizebilecek toz veya diğer şeylerden kurtulmak için gözlüğünüzün üzerine ılık su akıtın. Bölgenizde sert su varsa, musluktan akan su yerine içme suyu kullanın.
  • Gözlüklerinizi mikrofiber bezle silin.
  • Gözlüklerinizin her iki tarafına temizleme solüsyonu püskürtün ve lens yüzeyine hafifçe ovalayın. 
  • Fazla su damlacıklarını silkeleyerek gözlüğünüzü kurulayın. 

Gözlük Çerçeveleri Nasıl Temizlenir

Çerçeveler, yüzünüzdeki ter ve yağlarla kirlenebilen vidalar, yaylar ve menteşeler gibi birçok küçük parçaya sahiptir. Çerçevenin temizlenmesi çoğunlukla kişisel hijyen açısından önemlidir, çünkü çerçeve sürekli cildinize temas ediyorlar.

Çoğu insan, hatta genellikle gözlüklerine iyi bakanlar bile, burun pedlerini temizlemeyi ihmal etme eğilimindedir. Bu, her türlü küçük dermatolojik sorunlara yol açabilir.

Uygulama

  • Çerçeveleri ılık su altında yıkayın. Losyonsuz bulaşık sabunu gibi yumuşak bir sabun kullanın ve parmak uçlarınızı kullanarak çerçevelerinize uygulayın.
  • Çerçeveleri ılık su altında iyice durulayın.
  • Çerçevelerinizin burun pedlerini ve saplarını temizlemek için hafif alkollü nemli bir bez kullanın.

Gözlüklerinize Ne Zarar Verebilir?

İnsanların gözlüklerini temizlerken yaptıkları birkaç yaygın hata vardır.

Aşağıdaki Malzemelerden Kaçının

Kağıt havlular, peçeteler ve giydiğiniz gömleğin kumaşı lekeli lensler için kolay bir çözüm gibi görünebilir. Ancak uzmanlara göre, ilk aldığınızda gözlüğünüzle birlikte gelen yumuşak silme bezlerini kullanmanız gerekiyor.

Cam temizliğinde görülen en yaygın hata, insanların mendil veya kağıt havlu kullanmasıdır. Bu malzemeler çok serttir ve camların yüzeyinde küçük çiziklerin oluşmasına neden olabilir ve zamanla lens netliğini kaybeder.

Asetonlu Ürünler Kullanmayın

Diğer bir yaygın hata, lensleri ve çerçeveleri temizlemek için oje çıkarıcı kullanmaktır. Bu asla iyi bir fikir değildir. Aseton, yüzeyde çok uzun süre bırakılırsa her iki camı ve plastik gözlük çerçevelerini eritebilir.

Tükürük Gözlük Camlarını Temizlemez

Gözlüklerinizdeki lekelerden kurtulmak için çaresiz olduğunuzda, lensi ıslatmak için kendi tükürüğünüzü kullanmak iyi bir fikir gibi görünebilir.

Aslında bu da iyi bir fikir değil çünkü camlarınızı ağzınızdaki mikroplarla kaplıyorsunuz ve bu mikroplar çoğalabiliyor. Pratik açıdan bakıldığında, tükürüğünüz lekenin daha kötü görünmesine neden olabilir.

Gözlüklerinizi Ne Zaman Profesyonelce Temizletmelisiniz?

Özgür Optik gibi gözlük mağazaları profesyonel temizlik sunar. Mağazamızdan aldığınız gözlüğünüzü ücretsiz temizlik için bize getirebileceğinizi unutmayınız.

Gözlüğünüzün kulaklarında veya burnunda kendi temizleme girişimlerinizden sonra gitmeyen yağlı bir birikme varsa veya burnunuzda veya kulaklarınızın çevresinde gözlüğün yüzünüze değdiği yerde tekrarlayan çatlaklar fark ediyorsanız, profesyonel temizlik zamanı gelmiş olabilir.

Gözlük Korumanın En İyi Yolu

Gözlüklerinizi herhangi bir koruması olmadan bir seyahat çantasına veya komodinin üzerine atmak, çizilme ve lekelenmeye davetiye çıkartmaktadır. Gözlüklerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, onları doğru şekilde temizlemek kadar güvenli bir şekilde saklamak da önemlidir.

Hareket halindeyken gözlüklerinizi her zaman menteşeli, sert bir gözlük kabında saklayın. Bu gözlük kapları gözlüklerinizi aldığınız optik mağazalarında mevcuttur.

Sert bir kabınız yoksa, gözlüklerinizi bavulunuzun, evrak çantanızın veya el çantanızın fermuarlı cebine yerleştirdiğiniz sürece yumuşak cep tarzı bir çanta işinizi görecektir.

İdeal olarak, gözlükleri gece bir kutuda saklamanız gerekir.

Bunu yerine, gözlüklerinizi camları yukarı bakacak şekilde temiz, sağlam bir masa, komodin vb. bir mobilya yüzeyine yerleştirebilirsiniz.

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale ve genel olarak bu site bir tıp doktorunun tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede bulunan bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Kişisel sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışın. Özgür Optik sitesi, sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.